Fujifilm X-Pro 3

Share

Fujifilm X-Pro3 je profesionalni fotoaparat koji u digitalno doba ponovo unosi dašak prošlih vremena i ‘analognog’ fotkanja. Iako će mnogi biti oduševljeni, nekim fotografima se to sigurno neće svidjeti…

Korištenje LCD ekrana je namjerno zakomplicirano, kako bi fotografi što više koristili ovaj fotoaparat kao rangefinder fotić iz prošlih vremena

Fujijevi fotoaparati nikoga ne ostavljanju ravnodušnim, to se svakako mora priznati. Posljednjih nekoliko godina svaki novi Fujijev fotoaparat me na neki način oduševio, jer na neki način fotografiju vraća fotografima. Da, znam da je to pretenciozna izjava, ali s druge strane znam dosta kolega koji su kupili Fuji fotoaparat jer s njim mogu snimati jpeg i ne moraju petljati s raw snimkama ili jer su tako privlači i podsjećaju na old-school fotiće s kraja prošlog stoljeća ili zato što je tako lako dobiti snimke kakve želite ili… nastavite niz. Posebna su priča X-Pro serija fotoaparat, koji nastavljaju tradiciju starih, ali popularnih ‘rangefinder’ modela. Prije par godina sam testirao X-Pro 2 i jako mi se svidio, ali novi X-Pro 3 testira našu spremnost na prihvaćanje retro-modela do krajnjih granica – neki od detalja na novom Fujiju plešu na tankoj liniji između genijalnosti i ludosti, i sigurno će vas natjerati na burnu reakciju.

Dobro rješenje za inkognito uličnu fotografiju – otvorite LCD do pola, spustite fotić do remena na hlačama i pravite se da nešto gledate – a zapravo fotkate pomoću LCD ekrana 🙂

Ono što je odmah primjetno je LCD ekran okrenut ‘naopačke’ – i nije ga moguće, bar ne komforno, koristiti tijekom snimanja. Rezultat toga je jednostavan – potpuno je obeshrabreno gledanje fotografija odmah nakon snimanja (popularno ‘čimpanje’), i naglasak je stavljen na snimanje fotografija. Logično, mnogima se takva filozofija neće svidjeti – jer smo već dva desetljeća navikli na glavnu ‘prednost’ digitalnih fotoaparata, trenutno pregledavanja snimljenih fotografija. S ovim aparatom Fuji je uspio vratiti pozornost na snimanje fotografija i ono što se događa u tražilu, umjesto pregledavanja fotografija na LCD ekranu. Nisam od onih koji su oduševljeni fotoaparatima na film, u to doba sam bio samo foto-amater bez nekih velikih aspiracija niti s pretjeranim entuzijazmom prema fotografiji. Ali, čak i meni, koji sam očito ‘dijete’ digitalne ere fotoaparata, ovakva filozofija se sviđa. Ne odmah i ne prvi dan, ali nakon par dana korištenja više uopće nisam razmišljao o LCD ekranu. Doduše, malo sam varao – nisam se odlučio za hibridno optičko rangefinder tražilo (koje ne pokazuje točno ono što vidi objektiv), nego za OLED EVF tražilo.

Kvaliteta izrade tipki i kotačića je izvrsna, zabrtvljenost potpuna, a tu su i utori
za dvije brze SD kartice

Fuji X-Pro 3 je iznutra poprilično sličan popularnom modelu X-T3, i koristi isti 26 MP X-Trans 4 senzor i X-Processor 4 čip, ali je izvana potpuno drugačiji. Tijelo je izrađeno od magnezijeve legure, ali gornja ploča je od titana – s tim da DR Black i DR Silver modeli imaju i Duratec premaz koji je deset puta otporniji na ogrebotine od titana. X-Pro 3 omogućava izoštravanje u gotovo potpunom mraku, sve do impresivnih -6 EV (blendi), a od zanimljivih dodataka moram spomenuti HDR snimke u fotoaparatu i Focus Bracketing. Uz to, nijedan novi Fujijev top-model fotoaparata (a X-Pro 3 to svakako jest) ne izlazi bez nove simulacije filma – ovaj put smo dobili Classic Negative opciju koja simulira ‘obični’ negativ poput Superia 100, s niskom saturacijom boja i ograničenog tonaliteta.

Brzina okidanja i ISO osjetljivost se podešavaju na istom kotačiću, a otvor blende na
prstenu objektiva – baš kako smo i navikli od Fujija

Ukoliko ste već koristili Fujijeve fotoaparate, s X-Pro 3 ćete se odmah snaći i osjećati kao kod kuće. Prelazite li s drugog brenda, trebat će vam malo vremena za privikavanje – ali ne mnogo, jer je na Fujiju sve logično i ‘fotografski’ očekivano. Ergonomija je vrlo solidna, a posebno je uvjerljiva prilično velika težina fotoaparata – ostavlja dojam vrhunski napravljenog stroja s kojim možete bilo gdje. Siguran sam da je to istina, a sam sam ga isprobao na kiši – radi bez problema i niti u jednom trenutku se nisam bojao da će negdje propustiti vodu. Po specifikacijama, fotoaparat je precizno zabrtvljen u čak 70 ključnih točaka…

USB-C priključak i priključak za mikrofon – nedostaje priključak za slušalice – iako može snimati odlične video isječke, ovo je ipak u prvom redu fotoaparat za prave fotografe

Po pitanju performansi i snimljenih fotografija (i videa, iako je ovo u prvom redu profesionalni fotoaparat) X-Pro 3 niti u jednom trenutku ne razočarava i ne ostavlja mjesta sumnji – izvrsne boje i oštrina JPEG snimki iz fotoaparata, te puno prostora za naknadnu obradu RAW snimki svidjet će se… manje-više svakome. Za razliku od mojih Nikona, Fuji snima malo zasićenije i tamnije nijanse crne boje, ali bez problema se može izvući jako puno detalja iz sjene. 4K snimke su oštre i jasne, uz i dalje zadržane odlične boje. Jedino je šteta što su 4K snimke ograničene na 15 minuta – premda je to za većinu videografa dovoljno. Nedostaje stabilizacija slike na senzoru, pa je za mirnu snimku potrebno koristiti stativ, monopd ili gimbal. Zato ovaj fotić sigurno nije prvi izbor za vlogging – ali većina vloggera bi ga i ovako zaobišla radi ‘profesionalne’ cijene.

Sustav izbornika je jasan i dobro organiziran, praktično identičan modelima X-Pro2, X-T3 i X-T4

S obzirom na način snimanja (gotovo isključivo kroz tražilo), mnoštvo naprednih postavki koje su dostupne preko kotačića i kroz sustav izbornika te Fujijev način postavljanja PASM načina snimanja, X-Pro 3 nikako nije fotoaparat za početnike. Zauzvrat, rezultati snimanja će često impresionirati i vrlo iskusne fotografe. Izvrsne boje, dinamički raspon, praktično nepostojanje digitalnog šuma do ISO 6400, izvrsna oštrina i detaljnost – odaberite što želite, X-Pro 3 ima sve.

X-Pro 3 je odličan fotoaparat vrhinske profesionalne kvalitete izrade, namijenjen profesionalcima i naprednim amaterima koji žele poseba retro stil snimanja

Jako mi se svidio X-Pro 3. Odnosno, prva dva dana sam mislio ‘tko bi uopće poželio ovakav fotić’ – LCD je teško koristiti, najbolje je sve ručno podešavati (iako poluautomatski načini snimanja rade izvrsno), težak je, treba sve postaviti kako treba itd. Ali nakon što sam se ponovo vratio fotografskim početcima i počeo fotkati kao u dobra stara vremena, sve se promijenilo. Kod X-Pro 3 se ne radi o jednostavnom snimanju fotografija ili videa, nego o ukupnom iskustvu snimanja, koje je izvanredno. Za komercijalno snimanje, teško bih se odlučio za X-Pro 3, tu mi se boljima čine DSLR-like modeli X-T3 i novi X-T4 – vrijeme je novac, a s njima je sigurno brže dobiti profesionalne rezultate. Ali za napredne fotografe-hobiste i sve koji s nostalgijom gledaju na strelovit razvoj tehnike, X-Pro 3 je vjerojatno izvanredan izbor – vrhunska tehnologija i kvaliteta u retro kućištu i s retro načinom snimanja…

Goran Vrakela


SPECIFIKACIJE:
Senzor: 26.1MP APS-C X-Trans CMOS 4
Procesor: X-Processor 4
AF točke: 91 Intelligent Hybrid (contrast and phase detection)
ISO raspon: 80-51,200 (extended)
Veličina slike: 6,240  x 4,160 px
Video: 4K do 30fps (15 mins), 1080p do 60fps (59 mins) / 120fps (6 mins)
Tražilo: Hybrid OVF (95% cov, x0.52 mag) i OLED EVF (100% cov, x0.66 mag, 3.69m dots)
Memorija: 2x SD/SDHC/SDXC (UHS II)
Brzina okidanja: 11fps, 20fps elektronički zatvarač
Spajanje: Wi-Fi, Bluetooth, USB-C
Dimenzije: 140.5 x 82.8 x 46.1mm
Težina: 497g (s baterijom i memorijskim karticama)


CIJENA: 14.800 kuna (samo tijelo)


Bratulić d.o.o.
Kalinovica 3a, Zagreb
01/363 00 01
bratulic@bratulic.hr


Share

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress