Sigma ‘holy trinity’: 14-24 Art, 24-70 Art i 70-200 Sport objektivi

Share

Najbolji Sigmini zum objektivi po većini parametara ne zaostaju za brand-name objektivima, a u ponečemu ih i nadmašuju…

Sam naziv ‘holy trinity’ (sveto trojstvo) može biti pomalo zbunjujuć ukoliko niste napredni fotograf, ali zapravo se radi o najboljim zum objektivima konstantnog otvora blende (u pravilu f/2.8), koji pokrivaju sve žarišne udaljenosti od 14 (ili 16) mm do 200 mm. Jasno, takvi objektivi nisu jeftini, a osim velikog maksimalnog otvora blende nude i maksimalnu oštrinu, brzinu izoštravanja i, najčešće, dobro brtvljenje. Praktično svaki proizvođač objektiva ima u ponudi ovakav set zum objektiva, a nedavno sam imao priliku isprobati (desetak dana) Sigmine nove verzije obih objektiva. Ovakav set objektiva koji pokriva jako veliki raspon zuma posebno je omiljen među naprednim fotografima-amaterima i među poluprofesionalcima (fotografima koji povremeno zarađuju prodajući svoje fotografije ili fotografske usluge), a imaju ga i mnogi profesionalni fotografi. Razlozi su očiti – fleksibilnost i jednostavnost, uz mogućnost postizanja izvanrednih rezultata (fotografija).

Sigmini ‘holy trinity’ objektiv zaslužuju pažnju baš svakog fotografa.

Nemam vlastiti set ‘holy trinity’ objektiva, bar ne onako kako sam to upravo definirao – osim više fiksnih prime objektiva, često koristim 16-28 i 70-200 objektive. Umjesto 24-70 f/2.8 koristim Nikon 24-120 f/4, kad trebam fleksibilnost i jednostavnost korištenja. Osobno mislim da je baš taj Nikonov objektiv značajno podcijenjen (vjerojatno radi f4), iako se radi o jako oštrom objektivu koji jako brzo izoštrava. Ali, to je neka druga priča. Pa, krenimo redom sa Sigminim perjanicama! Kao što je već običaj, testirao sam verzije za Nikon, u kombinaciji s dva D750 fotoaparata.


Sigma 14-24MM F/2.8 DG HSM ART – 9.990 kn, www.prizma-foto.hr, www.sigma-foto.hr

Tražite li top-pro širokokutni zum objektiv, ovo je vjerojatno najoštriji objektiv kojeg možete kupiti. Nemam načina to izmjeriti sa 24 MP fotićima, ali moj je subjektivni dojam takav – a dosad sam isprobao Nikon 14-24 f/2.8, Tokina Opera 16-24 f/2.8 i Tamron 15-30 f/2.8 G2. Kod širokokutnih objektiva brzina izoštravanja definitivno nije problem, ali moj je dojam da je i tu Sigma vrlo dobra. Nikon je bez dileme najbrži, ali ne bitno. S obzirom na vrlo povoljnu cijenu, ova Sigma će mnogim fotografima biti prvi izbor u ovom rasponu zuma –  i to potpuno s pravom. Pri tom je gotovo nevažno trebate li objektiv za Nikon, Canon ili Sony fotoaparat – sve tri verzije su praktično identične (vrijedi za sve ovdje testirane objektive). Optičke stabilizacije nema, ali kod ultraširokokutnih objektiva zapravo nije niti potrebna. Kao i kod skoro svih sličnih objektiva, problem je što nema navoj za filtre, radi jako ispupčenog prednjeg elementa. Ukoliko svakako trebate filtre za ovaj objektiv, morate potražiti neka rješenja na internetu – ili jednostavno sami nekako nalijepiti filtar na sjenilo objektiva. Ako vam filtri nisu prioritet, Sigma 14-24 f/2.8 Art je jedan od najboljih širokokutnih zum objekiva koje možete kupiti. Garantiram.

Širokokutni 14-24 mm objektiv oduševljava oštrinom i brzinom izoštravanja

Sigma 24-70MM F2.8 DG OS HSM ART – 9.990 kn, www.prizma-foto.hr, www.sigma-foto.hr

‘Standardni’ zum objektiv nudi izvrsnu kvalitetu izrade, veliku oštrinu i prilično brzo izoštravanje. Tu je i optička stabilizacija slike, koja dobro dođe ukoliko uglavnom snimate ‘iz ruke’, ali i ukoliko uglavnom snimate na zumu oko 70 mm. Mnogi moji kolege se kunu u 24-70 mm objektive i ne bi ih se nikad odrekli. Meni osobno je ova Sigma (baš kao i drugi 24-70 objektivi) potpuno neuzbudljiva. To ne znači da se radi o lošem objektivu, dapače – kvaliteta slike se može mjeriti s Canon i Nikon objektivima, a niti brzina izoštravanja ne zaostaje osjetno. Razlog zašto nemam ‘holy trinity’ set objektiva je jednostavan – pri ovim žarišnim duljinama puno više volim fiksne 35, 50 i 85 mm f/1.8 ili f/1.4 objektive. Ovoj Sigmi ne mogu ništa zamjeriti, dapače – ukoliko tražite profesionalni 24-70 objektiv, svakako isprobajte ovaj Art objektiv.

Standardni zum objektiv 24-70 mm nije posebno uzbudljiv niti nečim posebno oduševljava, ali odlično odrađuje posao. Pravi radni stroj.

Sigma 70-200 mm F/2.8 DG OS HSM SPORT – 10.690 kn, www.prizma-foto.hr, www.sigma-foto.hr

Kad govorimo o ove tri Sigme, 70-200 mm Sport je bez dileme moj favorit. Trenutno imam prethodni model Sigma 70-200/2,8 EX DG OS HSM, s kojim sam vrlo zadovoljan već pet godina. Ali novi Sport objektiv je neusporedivo bolji. Ponovit ću – novi model je neusporedivo bolji. Oštrina je nevjerojatna, baš kao i brzina izoštravanja. Usudim se reći kako je brzina izoštravanja u rangu s Nikonovim objektivom. Ono što je eventualno problem su težina i dimenzije. Navoj filtra 82 mm znači da ćete svaki filtar (CPL ili ND, recimo – ne znam za vas, ali ja ih često koristim) platiti kao suho zlato, a težina je osjetno veća nego kod prošlog modela, i osjetno veća nego za Nikonov objektiv – preko 1.8 kg. Ukoliko vas napisano nije obeshrabrilo, samo naprijed, radi se o izvanrednom objektivu. Optička stabilizacija također radi odlično, a tu su i programabilne tipke na tijelu objektiva, slično kao na Nikonu AF-S 70-200mm f/2.8E FL ED VR. Za razliku od prošlog modela, prsten nosača za stativ se ne može potpuno skinuti s objektiva, ali se može skinuti sam nosač (ARCA kompatibilan). Jako puno koristim 70-200 objektiv, i to obično kao zamjenu za 200 mm f/2 objektiv (preskup mi je, nažalost).

Sigma 70-200 Sport je objektiv koji nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Nažalost, gotovo savršene performanse imaju cijenu – veliku težinu i veće dimenzije prednjeg elementa.

Dakle, raspon zuma na kojem ga koristim je od 150-160 mm do 200 mm. Zapravo, uglavnom ga koristim na 200 mm, a manje samo kad moram radi nedostatka prostora. Ne tvrdim da je to ispravan način korištenja za sve fotografe i sve prigode; to je samo način kako ga ja volim koristiti. Nova Sigma 70-200 Sport objektiv je jako uzbudljiv objektiv – kombinacija savršene oštrine i vrlo male dubinske oštrine sa odličnim bokehom (lijepo zamućenom pozadinom koja prelazi u mekane preklapajuće krugove različitih boja i nijansi) savršeno je za posao koji volim raditi (snimanje portreta u prirodi i vjenčanja). U odnosu na prethodni model sve je značajno poboljšano, a posebno me se dojmio i sustav izoštravanja – Sigmu 70-200/2,8 EX DG OS HSM ne koristim tijekom snimanja pri slabijem svjetlu (recimo, u crkvi ili prvi ples mladenaca), ali nova Sigma 70-200 mm F/2.8 DG OS HSM SPORT nema problema s izoštravanjem niti u vrlo tamnim ambijentima i po tome je gotovo dostigla Nikona. Shvatili ste, ova Sigma je izvanredan objektiv – i prije ili kasnije bit će moj!
Goran Vrakela

Share

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress