BenQ PD2710QC
Do prošle godine nisam uopće doživljavao BenQ monitore kao nešto o čemu bi profesionalni fotograf, dizajner ili inženjer/dizajner (CAD/CAM) imao razloga razmišljati. Jer, prema dosadašnjem iskustvu, mislio sam da BenQ radi odlične projektore i monitore za široke narodne mase. Doduše, već prije 2-3 godine su par kolega fotografa kupili BenQ i vrlo pohvalno pričali o njima, ali nisam to shvatio ozbiljno. Srećom, krajem prošle godine je Saša iz tvrtke Subligo počeo nuditi monitore iz gornjeg dijela BenQ ponude, pa su mi na test došla i dva kvalitetna (BenQ PD2710QC i SW2700 PT), ali bitno različita monitora. I potpuno su promijenili moje razmišljanje o BenQ – a kad ih vidite uživo, promijenit će i vaše.
BenQ PD2710QC je veliki 27-inčni model odličnih specifikacija, s vrlo zanimljivim postoljem koje služi kao priključna postaja (dock-station) za laptop koji podržava USB-C DisplayPort Alt mod. To je bez dileme jedna od izvanrednih funkcija – na postolje monitora spojite LAN kabel, miš, dodatnu tipkovnicu i što god još želite od periferije, a laptop spojite s postoljem preko jednog jedinog USB-C kabla. I sve radi, i Internet i monitor i miš i tipkovnica i usb memorija. Brzo i jednostavno rješenje neovisno o tipu laptopa – možete promijeniti laptop, ali ne morate mijenjati postolje. I šećer na kraju, USB-C podržava i punjenje vašeg laptopa dok ga koristite, a isporučena snaga prema laptopu je do 61W – dakle, prema laptopu ide samo jedna ‘žica’, samo USB-C kabel i ništa više. Izvrsno!
Očito je da je BenQ PD2710QC šampion kad je u pitanju jednostavnost spajanja i korištenja – ali kakav je prikaz slike, boje, kalibracija i sve ono što nas zapravo zanima? Ukratko, na jako visokoj razini. Ovo je veliki 27-inčni 2K monitor s kvalitetnom IPS matricom (2560 x 1440 piksela, QHD razlučivost) koji podržava prikaz punog sRGB prostora boja (100% sRGB, za fotografije) i Rec.709 prostora boja (za video). Korištena je LED backlight tehnologija, koja osigurava konzistentnu svjetloću i ujednačene boje na cijeloj površini ekrana. Svjetloća 350 cd/m2 i kontrast 1000:1 su na neki način standard za kvalitetne grafičke monitore, baš kao i vrijeme odziva od 5 ms – ovo nije monitor za igranje brzih akcijskih igrica (iako je i to moguće, naravno), nego za ozbiljan posao. Već sam spomenuo da su tu priključci svih vrsta – HDMI 1.4, DP 1.2 i DPmini 1.2, Ethernet, USB 3.1, USB-C, priključak za slušalice, ali i ugrađena dva mala stereo zvučnika (dovoljna za ugodno slušanje glazbe dok radite na svojim fotografijama). Osim toga, moguće je podešavanje po visini, ali i okretanje monitora u okomiti ‘portrait’ položaj – što može biti korisno ukoliko vam je to drugi ili treći monitor. Aplikacija Pilot Software omogućava dijeljenje ekrana na više ‘particija’ – zgodno, ali iskreno ne vidim neku posebno važnu primjenu te aplikacije, mogu i sam u Windowsima posložiti prozore po želji.
Šećer na kraju, po pitanju specifikacija, je tvornička predkalibracija – svaki pojedini BenQ PD2710QC monitor se isporučuje tvornički precizno kalibriran (u kutiji dolazi i kalibracijska karta s datumom kalibracije i postignutim vrijednostima), pa već iz kutije slika izgleda odlično. Nema hardverske kalibracije (očekivano u ovoj klasi grafičkih monitora), pa sam se odlučio provjeriti kvalitetu tvorničke kalibracije pomoću ColorVision Spyder kalibratora i softvera. Vidljiva razlika prije i poslije kalibracije je minimalna, bez problema bih ga koristio i bez softverske kalibracije. Ipak, kao i kod svakog drugog monitora, pametno je bar 2x godišnje provesti kalibraciju, kako biste bili sigurni da imate vrlo precizne boje na monitoru.
Osim svega navedenog, BenQ se na službenim stranicama monitora hvali i Flicker-Free tehnologijom, Eye-Care tehnologijom, Anti-Glare Display tehnologijom i mogućnošću spajanja monitora u lanac (chain) preko DisplayPort priključka. U direktnoj usporedbi s mojim Dell Ultrasharp 2717D monitorom, BenQ PD2710QC nudi ugodniji prikaz i lakše ga je gledati više sati tijekom dana. Kut gledanja je kod ova dva monitora usporediv, a prikaz boja koje nudi BenQ mi se čini nijansu precizniji. Kad bih danas birao između ova dva monitora (slične su cijene), bez razmišljanja bih kupio BenQ – kvaliteta slike je kod oba monitora odlična, ali su mogućnosti spajanja te dizajn samog monitora uvjerljivo na strani BenQ PD2710QC.
Kome je namijenjen BenQ PD2710QC? Fotografima, videografima, animatorima, dizajnerima, CAD/CAM inženjerima… i svima koji žele odličan veliki monitor koji ne umara oči i nudi jasne i precizne boje, čak i bez dodatne kalibracije. Veliki plus su mu doista izvanredne mogućnosti spajanja i USB-C priključak koji omogućava spajanje vašeg laptopa na monitor i sve periferne uređaje pomoću samo jednog kabla. Sam IPS ekran, oštrina, prikaz boja, tonova i detalja su u rangu ili boji od konkurencije slične cijene. Iako ne nudi 10-bitnu boju (realno, u ovom cjenovnom rangu se to niti ne očekuje, 8-bita je standard), nudi sve što je potrebno. Ako ipak želite 10-bitnu boju, hardversku kalibraciju, sjenilo ekrana te boje i oštrinu najvišeg standarda za 2K monitore, pričekajte sljedeći test monitora BenQ SW2700PT.
Goran Vrakela
www.subligo.hr, 4.200 kn
SPECIFIKACIJE
Veličina ekrana: 27″
Format ekrana: 16:9
Razlučivost: 2560 x 1440 piksela
Svjetlina: 350 cd/m2
Kontrast (Native): 1000/1
Tip panela: IPS (LED backlit)
Kut gledanja: 178°/178°
Color Gamut: 100% sRGB/Rec. 709
Odziv: 5ms
Priključci: HDMIx1, DPx2, miniDPx1, USB3.1×4, USBTypeCx1, RJ45x1
Dimenzije: 353.5 x 613.8 x 64.3mm
Težina: 7,40kg
VESA Wall Mounting: 100×100
Posebnosti: Animation mode, CAD/CAM mode, Darkroom mode, Auto-Pivot, Factory calibration report
Zvučnici: 2Wx2
Tilt (down/up): -5/20
Jamstvo: 36 mjeseci